Високошколска јединица Димитровград
Студијски програм Порези и царина усклађен је са савременим токовима и стањем науке и струке из области пореза и царина и упоредив је са сличним програмима на иностраним високошколским установама, а посебно у оквиру европског образовног простора.
Студијски програм Порези и царина је усаглашен са више одговарајућих студијских програма из европских образовних институција, као и са европским стандардима у погледу услова уписа, трајања студија и начина студирања. Ради усклађивања са европским системом образовања извршене су анализе студијских програма европских високошколских установа.
Програм основних струковних студија Порези и царина има за циљ да студентима пружи могућност за стицање основних и стручних знања, као и развијање креативних способности и специфичних практичних вештина неопходних за обављање задатака у пореској и царинској администрацији.
Основне струковне студије на студијском програму Порези и царина су студије првог степена. Исходи учења обухватају потребна стручна знања, вештине, способности и ставове који студентима омогућавају примену у реалном пословном окружењу.
Завршетком студијског програма Порези и царина студент стиче стручни назив – Струковни економиста.
За упис на студијски програм Порези и царина могу конкурисати сви кандидати са завршеном средњом школом у четворогодишњем трајању. Изузетно до почетка примене прописа који уређују општу, стручну и уметничку матуру може да се упише и лице са стеченим средњим образовањем у трогодишњем трајању. Кандидат који конкурише за упис, полаже пријемни испит из два од понуђених шест предмета: Математика, Статистика, Информатика, Социологија, Економија и Економика предузећа, а који обухватају програмске садржаје изучаване у средњој школи. Пријемни испит обухвата по 20 питања из изабраних предмета, а сваки тачан одговор вреднује се са по 1,5 бодом. Избор кандидата за упис у прву годину студија обавља се на основу резултата постигнутог на пријемном испиту и општег успеха у средњој школи (осим за кандидате са положеном општом матуром). Кандидат може освојити највише 100 бодова. Под општим успехом у средњој школи подразумева се збир просечних оцена из свих предмета у свим разредима средње школе, помножен са 2 (два). По овом основу кандидат може стећи најмање 16, а највише 40 бодова. Општи успех у средњој школи рачуна се заокруживањем на две децимале. Резултат постигнут на пријемном испиту оцењује се од 0 до 60 бодова.
Кандидат који има положену општу матуру не полаже пријемни испит. Оцена коју је кандидат стекао полагањем опште матуре прерачунава се на сразмеран број бодова (максимално 60) и додаје броју бодова остварених по основу општег успеха у средњој школи (најмање 16, а највише 40 бодова), што укупно износи 100 бодова.
Место на коначној ранг листи одређује да ли кандидат испуњава услове за упис у прву годину студија, као и да ли ће бити финансиран из буџета или ће сам плаћати школарину. Кандидат испуњава услов за школовање на терет буџета Републике Србије ако се налази на коначној ранг листи закључно са бројем одобреним за упис кандидата на терет буџета, уз услов да укупан број бодова мора бити најмање 51. Кандидат који плаћа школарину испуњава услов за упис на студијски програм ако има најмање 30 бодова, у складу са бројем одобреним за упис кандидата који плаћају школарину.
Програм основних струковних студија Порези и царина траје три године, односно шест семестара, након чијег завршетка студент остварује 180 ЕСПБ бодова. Структуру програма чине обавезни и изборни предмети, Стручна пракса 1, Стручна пракса 2, Предмет завршног рада и Завршни рад. У складу са Европским системом преноса бодова, бодовна вредност сваког предмета је одређена на основу укупног ангажовања студента у свим облицима активне наставе и индивидуалног учења у савладавању градива. Бодовна вредност сваког предмета приказана је на званичној интернет страници Одсека. Бодовна вредност стручне праксе је исказана у ЕСПБ бодовима (Стручна пракса 1 и Стручна пракса 2 које се вреднују са по 3 ЕСПБ бода). Бодовна вредност Завршног рада је исказана у ЕСПБ бодовима (Предмет завршног рада (СТИР) и израда и одбрана завршног рада које се вреднују са по 4 ЕСПБ бода). Обим студија је изражен збиром ЕСПБ бодова. Збир од 60 ЕСПБ бодова одговара укупном просечном ангажовању студента у току једне школске године. Листа обавезних и изборних предмета са оквирним садржајем наведена је у Књизи предмета која је доступна на званичној интернет страници Одсека.
Студије се организују као једносеместралне са укупним оптерећењем студената у оквиру просечно 20-часовне радне недеље по семестру, чиме укупан фонд активне наставе чини просечно 600 часова у току школске године. Студијски програм се реализује кроз различите облике активне наставе (теоријска настава, практична настава и стручно-истраживачки рад) и ангажовање студената, као и стручне праксе коју студенти обављају у пореској и царинској управи, локалним пореским администрацијама, царинарницама, шпедицијама и слободним зонама.
Студијски програм Порези и царина је структуриран тако да се студентима пружају фундаментална знања из области монетарних и јавних финансија, царинског система и политике и пореског система и политике. Одабиром изборних предмета студенти се опредељују за стицање стручних знања и вештина из области царинске администрације или пореске администрације.
Не постоје предуслови за упис појединих предмета или групе предмета.
Студент може са других студијских програма у оквиру истог степена и сродне области студија прећи на студијски програм Порези и царина преношењем ЕСПБ бодова. Студенту који је положио испит на другом студијском програму признаје се положени испит, ако предмет из којег је испит положен, по својој садржини и обиму одговара предмету који је студент уписао, што се доказује изводом из књиге предмета. Студент који тражи преношење ЕСПБ бодова прилаже Уверење о положеним испитима и извод из књиге предмета који садржи податке о положеним испитима које доставља Комисији за признавање испита, нострификацију и еквиваленцију јавних исправа. Ако предмет из којег је испит положен по својој садржини и обиму приближно одговара предмету који је студент уписао, наставник може признати испит у целини. Признавањем испита признаје се и оцена којом је студент оцењен на испиту. Број бодова признатог испита утврђује се у складу са правилима ЕСПБ.
Сврха студијског програма Порези и царина јесте да се кроз примену теоријско-методолошких и практичних знања продукују кадрови који су спремни за примену и развој стручних знања и вештина потребних за укључивање у радни процес у пореској управи, филијалама и експозитурама за обрачун, контролу и наплату пореза; локалним пореским администрацијама; царинској управи, дирекцијама, царинарницама, царинским испоставама, рефератима и одсецима за контролу царинске робе; управи за слободне зоне; шпедицијама и слободним зонама.
Знања, вештинe и способности стечене на овом студијском програму могу бити коришћенe за обављање следећих занимања:
- Царински саветник
- Царински инспектор
- Царински прегледач
- Царински сарадник
- Царински агент – шпедитер
- Порески инспектор
- Порески саветник
- Порески сарадник
- Инспектор пореске полиције
- Инспектор пореске контроле
- Инспектор наплате
- Порески рачуновођа
- Порески аналитичар
- Порески извршитељ
- Инспектор за прекршајне послове
- Сарадник на пословима пореске евиденције.
Сврха студијског програма Порези и царина је усклађена са основним циљевима Aкадемије струковних студија Јужна Србија дефинисаним у Статуту Академије, а који се односе на стално унапређење квалитета наставе, интензивирање истраживачког рада, иновационе делатности и пружања подршке студентима у њиховом академском и каријерном развоју.
Општи циљ студијског програма Порези и царина је пружање могућности за стицање основних и стручних знања, као и развијање креативних способности и специфичних практичних вештина, неопходних за обављање задатака у пореској и царинској администрацији.
Специфични циљеви студијског програма подразумевају да се кроз савремене методе наставе, самостални и тимски рад и одабир изборних предмета студентима пруже знања која ће им помоћи да:
- разликују специфичности пореских система и различитих пореских политика;
- разликују моделе избегавања плаћања пореза;
- утврђују и наплаћују јавне приходе;
- обављају пореско књиговодство и евиденцију;
- обрачунавају порески дуг и самоопорезивање;
- попуњавају пореске пријаве, пословне књиге и документа код пореских обвезника и пореских органа републичког или локалног карактера;
- утврђују и наплаћују локалне порезе и друге надокнаде из надлежности локалне самоуправе;
- разликују интерну од екстерне контроле и ревизије;
- анализирају поступак контроле и поступак ревизије;
- користе систем Е-Управе;
- разликују основне институте царинског система;
- примењују царинску тарифу и одредбе закона о царинској тарифи;
- утврђују царинске основице и примењују царинске стопе;
- разликују царинске поступке (стављање робе у слободан промет, извоз робе) од посебних царинских поступака (транзит, смештај у царинским складиштима и слободним зонама);
- примењују законску регулативу у вези са уносом и износом робе из царинског подручја Републике Србије;
- разумеју и разликују међународне стандарде, конвенције, правила и обичаје у реализацији транспортног, шпедитерског посла и осигурања;
- разликују учеснике и идентификују ризике у спољнотрговинским пословању;
- разликују врсте и облике царинских и девизних послова;
- користе финансијска документа у међународном плаћању.
Циљеви студијског програма Порези и царина су усклађени са основним циљевима Aкадемије струковних студија Јужна Србија дефинисаним у Статуту Академије, а који се односе на стално унапређење квалитета наставе, интензивирање истраживачког рада, иновационе делатности и пружања подршке студентима у њиховом академском и каријерном развоју.
Савладавањем студијског програма Порези и царина студент стиче:
- Стручна знања која се односе на теорије, принципе и процесе укључујући вредновање, критичко разумевање и примену у области пореске и царинске администрације;
- Вештине – решава сложене проблеме у области пореске и царинске администрације у непредвидим ситуацијама. Примењује вештине успешне комуникације у интеракцији и сарадњи са другима из различитих друштвених група;
- Способности и ставови – предузимљив је у решавању проблема у непредвидивим ситуацијама. Води средње сложене пројекте самостално и са пуном одговорношћу. Примењује етичке стандарде своје професије. Организује, контролише и обучава друге за рад. Анализира и вреднује једноставне концепте, моделе и принципе теорије и праксе унапређујући постојећу праксу. Испољава позитиван однос према значају целоживотног учења у личном и професионалном развоју.
Савладавањем студијског програма Порези и царина студент стиче следеће предметно-специфичне способности:
- познавања и разумевања законске регулативе у области пореског и царинског пословања;
- решавања проблема из домена пореске и царинске администрације на основу научних метода и поступака;
- праћења и примене пореске и царинске регулативе;
- развоја вештина и спретности у употреби знања на пословима у пореској и царинској администрацији.
Курикулум студијског програма Порези и царина конципиран је у складу са циљевима студијског програма и Стандардима за акредитацију студијских програма.
Курикулум садржи листу и структуру обавезних и изборних предмета, обавезну Стручну праксу 1 и Стручну праксу 2, Предмет завршног рада, израду и одбрану завршног рада. Структуром студијског програма предвиђена су 23 обавезна и 11 изборних предмета, а фактор изборности према позицијама где студент бира предмете износи 20,00%. Студенти на првој години студија имају девет обавезних предмета и један изборни предмет који бирају из Изборне групе 1 која садржи троструко већи број предмета у односу на број предмета који се бира. На другој години студија студенти имају осам, а на трећој години шест обавезних предмета из којих стичу фундаментална стручна знања у области пореске и царинске политике. Избором по два изборна предмета из изборне групе 2 и 3 на другој и трећој години студија, студент се опредељује за стицање стручних знања, вештина и способности у области пореске или царинске администрације. Саставни део курикулума студијског програма чине Стручна пракса 1 на другој и Стручна пракса 2 на трећој години студија у трајању од 90 сати по години, а које се реализују у управи царина, градским и општинским управама и шпедицијама са којима Одсек има потписане уговоре о сарадњи. Завршни рад је приказан у две позиције: Предмет завршни рад (СТИР) и Завршни рад који подразумева израду и одбрану. Обе позиције вреднују се са по 4 ЕСПБ бода.
Сваки предмет курикулума садржи назив, статус, број ЕСПБ бодова, услове за упис, циљ, исходе учења, садржај, препоручену литературу, број часова активне наставе, методе извођења наставе, начин провере знања и начин оцењивања.
На свим годинама студија, активна настава је заступљена са најмање 600 часова годишње или 20 часова недељно, од чега су 50% часови предавања, а остало су вежбе и други облици активне наставе.
У структури студијског програма заступљене су следеће групе предмета у односу на укупан број ЕСПБ бодова, и то:
- академско-општеобразовне – 14,44%,
- стручне – 39,72% и
- стручно-апликативне – 45,83%.
Студијски програм Порези и царина усклађен је са савременим токовима и стањем науке и струке у области пореске и царинске администрације и упоредив је са сличним програмима на иностраним високошколским установама, а посебно у оквиру европског образовног простора.
Студијски програм Порези и царина је усаглашен са више одговарајућих студијских програма из европских образовних институција, као и са европским стандардима у погледу услова уписа, трајања студија и начина студирања. Ради усклађивања са европским системом образовања извршене су анализе студијских програма европских високошколских установа.
Прилози 6.1, 6.2 и 6.3 садрже документацију која потврђује да је студијски програм Порези и царина усаглашен са неколико иностраних студијских програма, и то:
- Студијски програм Царинска и пореска администрација, Факултет инжењерске економије и менаџмента Техничког универзитета у Риги, Летонија
- Студијски програм Царина и шпедиција, Факултет за туризам и угоститељство Универзитета Св. Климент Охридски из Битоља
- Студијски програм Фискална економија, Државни универзитет у Мастрихту, Холандија
На следећим веб страницама налазе се информације о наведеним високошколским установама:
док се на следећим веб страницама налазе додатне информација о усклађености курикулума студијских програма са иностраних високошколских институција са студијским програмом Порези и царина:
За упис на студијски програм Порези и царина могу конкурисати сви кандидати са завршеном средњом школом у четворогодишњем трајању. Изузетно до почетка примене прописа који уређују општу, стручну и уметничку матуру може да се упише и лице са стеченим средњим образовањем у трогодишњем трајању. Кандидат који конкурише за упис, полаже пријемни испит из два од понуђених шест предмета: Математика, Статистика, Информатика, Социологија, Економија и Економика предузећа, а који обухватају програмске садржаје изучаване у средњој школи. Пријемни испит обухвата по 20 питања из изабраних предмета, а сваки тачан одговор вреднује се са по 1,5 бодом. Избор кандидата за упис у прву годину студија обавља се на основу резултата постигнутог на пријемном испиту и општег успеха у средњој школи (осим за кандидате са положеном општом матуром). Кандидат може освојити највише 100 бодова. Под општим успехом у средњој школи подразумева се збир просечних оцена из свих предмета у свим разредима средње школе, помножен са 2 (два). По овом основу кандидат може стећи најмање 16, а највише 40 бодова. Општи успех у средњој школи рачуна се заокруживањем на две децимале. Резултат постигнут на пријемном испиту оцењује се од 0 до 60 бодова.
Кандидат који има положену општу матуру не полаже пријемни испит. Оцена коју је кандидат стекао полагањем опште матуре прерачунава се на сразмеран број бодова (максимално 60) и додаје броју бодова остварених по основу општег успеха у средњој школи (најмање 16, а највише 40 бодова), што укупно износи 100 бодова.
Место на коначној ранг листи одређује да ли кандидат испуњава услове за упис у прву годину студија, као и да ли ће бити финансиран из буџета или ће сам плаћати школарину. Кандидат испуњава услов за школовање на терет буџета Републике Србије ако се налази на коначној ранг листи закључно са бројем одобреним за упис кандидата на терет буџета, уз услов да укупан број бодова мора бити најмање 51. Кандидат који плаћа школарину испуњава услов за упис на студијски програм ако има најмање 30 бодова, у складу са бројем одобреним за упис кандидата који плаћају школарину.
Студент савлађује студијски програм Порези и царина полагањем испита из 27 обавезних предмета, укључујући полагање стручних пракси и одбрану завршног рада, и полагањем пет изборних предмета. Сваки предмет на овом студијском програму има одређени број ЕСПБ бодова које студент остварује када са успехом положи испит. Број ЕСПБ бодова се утврђује на основу укупног ангажовања студента у свим облицима активне наставе и индивидуалног учења у савладавању градива. Тако се бодовна вредност обавезних предмета креће од 4 ЕСПБ до 7 ЕСПБ бодова, док бодовна вредност изборних предмета на првој и другој години студија износи 6 ЕСПБ, односно 7 ЕСПБ бодова на трећој години студија. Полагањем стручне праксе студент стиче 3 ЕСПБ бода, док бодовна вредност предмета завршног рада (СТИР) и завршног рада износи по 4 ЕСПБ.
Сваки предмет на студијском програм има јасан и објављен начин стицања поена кроз испуњавање предиспитних обавеза студената и полагањем испита. Максималан број поена које студент може да оствари испуњавањем предиспитних обавеза износи 70, при чему редовним похађањем наставе остварује максимално 15 поена, полагањем првог колоквијума 20-30 поена, полагањем другог колоквијума 20-25 поена, презентацијом домаћег рад 15 поена и одбраном семинарског рада 25 поена. Максималан број поена које студент може да оствари полагањем испита износи 30.
Успех студената на испиту се изражава оценом од 5 до 10, према следећој скали: од 51 до 60 поена оцена 6 (шест), од 61 до 70 поена оцена 7 (седам), од 71 до 80 поена оцена 8 (осам), од 81 до 90 поена оцена 9 (девет), од 91 до 100 поена оцена 10 (десет).
Полагање стручне праксе се не оцењује, већ презентацијом Дневника стручне праксе студент остварује укупно 100 поена чиме стиче 3 ЕСПБ бода. Полагањем предмета завршног рада, студент остварује 70 поена на основу израде стручно-истраживачког рада, односно 30 поена на усменом испиту. Одбраном завршног рада студент остварује највише 100 поена, а оцена завршног рада се формира на основу садржаја завршног рада и усмене одбране.
Ближи услови за полагање испита и друге провере знања дефинисани су Статутом Академије струковних студија Јужна Србија и Правилима студија Академије струковних студија Јужна Србија.
За реализацију студијског програма Порези и царина у високошколској јединици Димитровград, Академија струковних студија Јужна Србија – Одсек за пословне студије Блаце је обезбедио потребан број наставника, одмерен према броју предмета и броју часова из тих предмета. Укупан број наставника одговара стандардима који се односе на укупан број часова активне наставе на студијском програму. Наставно особље ангажовано у високошколској јединици Димитровград је у радном односу на Академији, док се у наредном периоду планира избор одређеног броја предавача ван радног односа који би учествовали у делу активне наставе на стручно-апликативним предметима.
Просечно оптерећење сарадника ангажованих на студијском програму Порези и царина је у складу са стандардима. Због статусних промена од стране оснивача, односно Владе Републике Србије, Академија у току припреме за реакредитацију студијског програма Порези и царина није била у могућности да врши избор сарадника, што се планира у наредном периоду.
На реализацији студијског програма Порези и царина наставни кадар чине 23 наставника и то: 17 наставника у звању професора струковних студија, 1 наставник у звању вишег предавача, 2 наставника у звању предавача, 2 наставника страног језика и 4 наставника вештина; и 3 сарадника. Научне и стручне квалификације наставног особља одговарају образовно-научној области и нивоу њихових задужења.
За извођење студијског програма Порези и царина обезбеђени су одговарајући људски, просторни, техничко – технолошки и библиотечки ресурси који су примерени карактеру студијског програма и предвиђеном броју студената.
За извођење студијског програма Порези и царина Академија струковних студија Јужна Србија – Одсек за пословне студије Блаце користи простор на основу Анекса Уговора о закупу са Гимназијом „Свети Кирило и Методије“ у Димитровграду.
За извођење студијског програма Порези и царина обезбеђена је површина простора од 303 м2 за наставне сврхе и 144 м2 за наставно и ненаставно особље у високошколској јединици.
Академија струковних студија Јужна Србија – Одсек за пословне студије Блаце обезбеђује сву потребну техничку опрему за савремено извођење наставе.
Библиотека располаже са најмање 100 библиотечких јединица релевантних за извођење студијског програма Порези и царина.
Академија струковних студија Јужна Србија – Одсек за пословне студије Блаце обезбеђује покривеност свих предмета одговарајућом уџбеничком литературом која је расположива на време и у довољном броју за нормално одвијање наставног процеса на студијском програму Порези и царина.
За извођење студијског програма обезбеђена је потребна информациона технологија.
Контрола квалитета студијског програма Порези и царина подразумева систематично праћење реализације студијског програма и предузимање мера за унапређење квалитета студијског програма и наставног процеса.
Контрола квалитета студијског програма се обавља у унапред одређеним временским периодима који за самовредновање износи највише три године, а за спољашњу проверу квалитета највише пет година.
Академија струковних студија обезбеђује студентима учешће у оцењивању и осигурању квалитета студијских програма.
У контроли квалитета студијског програма Порези и царина студентима је омогућено изражавање мишљења и оцена квалитета путем акетирања које се спроводи два пута годишње, у зимском и летњем семестру.
Високошколска јединица без својства правног лица у Димитровграду основана је 2004. године од стране Више пословне школе Блаце 119/4 од 08.09.2004. године. Статус високошколске јединице без ствојства правног лица потврђен је Одлуком о оснивању Академије пословних струковних студија Београд (“Службени гласник РС”, бр. 60 од 3. августа 2018, 74 од 5. октобра 2018) и касније новом статусном променом издвајања високошколске јединице Димитровград и њеном припајању Академији струковних студија Јужна Србија (“Службени гласник РС”, број 82 од 22. новембра 2019).
У високошколској јединици у Димитровграду изводи се студијски програм Порези и царина на основу Уверења о акредитацији студијског програма број 612-00-00623/2014-04 од 30.05.2014. године.
Наставно особље у високошколској јединици у Димитровграду је у радном односу у установи, што је описано у стандарду 9. Број ангажованих наставника и сарадника одмерен је према броју предмета и броју часова активне наставе на тим предметима и у складу је са важећим стандардима.
Ненаставно особље ангажовано у високошколској јединици у Димитровграду је у радном односу у установи које својим стручним и професионалним радом обезбеђује успешну реализацију студијског програма Порези и царина. У високошколској јединици ангажован је један извршилац што је у складу са важећим стандардима.
Студенти у високошколској јединици Димитровград биће заступљени у студентском парламенту Академије струковних студија Јужна Србија, комисији за квалитет и другим студентским телима као и у органима управљања установе, сходно Закону о високом образовању и Статуту Академије струковних студија Јужна Србија.
За извођење студијског програма Порези и царина обезбеђени су одговарајући просторни, техничко – технолошки и библиотечки ресурси који су примерени карактеру студијског програма и предвиђеном броју студената, што је описано у стандарду 10.
Академија струковних студија Јужна Србија је у високошколској јединици Димитровград обезбедила одговарајућу библиотеку снабдевену потребним уџбеницима за извођење наставе и информатичке ресурсе и сервисе које користи у остварењу циљева.

Контакт: 063 / 10 – 17 – 428
